Nektarinka HARBLAZE

Nádherně zbarvená, odolná, žlutomasá odrůda nektarinek.
Kód: 242,04
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Pozdní odrůdy nektarinek
podnož Rakonievická
Vaše cena:    190 Kč

Konzumní zralost: 3 dny po Redhaven (polovina srpna)

Sklizeň: 3 dny po Redhaven (polovina srpna)

Tvar plodu:  středně velký kulovitý až mírně oválný

Barva plodu:   základní žlutá překrytá červeným ruměncem

Dužnina:   sladkokyselá, odlučitelná, žlutá, jadrná

Harblaze je kanadská velmi odolná odrůda nektarinky. Plody dozrávají 3 dny po odrůdě Redhaven, asi v polovině srpna, jsou středně velké, kulovité až mírně oválné. Základní barva je žlutá, téměř celý plod je překrytý červeným ruměncem. Dužina je žlutá, dobře odlučitelná od pecky,sladkokyselá, jadrná.

Výsadba: nejvhodnější termín výsadby nektarinek je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Nektarinky vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3 - 4 výhony, které zakrátíme na 3 - 5 pupenů, seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: základní ochrana proti kadeřavosti nektarinek se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.