Meruňka VEHARDA

Středně raná odrůda meruněk, vhodná pro přímý konzum i konzervaci, původem ze Slovenska.
Kód: 238,47
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    190 Kč

Konzumní zralost:   konec července

Sklizeň:   konec července

Tvar plodu:   velký, kulatý

Barva plodu:   světle oranžová s nádechem červeného líčka

Dužnina:   světle oranžová, středně pevná, sladká, šťavnatá, jde dobře od pecky

Použití:   konzervace, konzum

Růst: silný a bujný s rozložitou korunou

Středně raná odrůda meruněk původem ze Slovenska. Plody meruňky Veharda jsou velké, kulaté, světle oranžové s nádechem červeného líčka. Dužnina je světle oranžová, středně pevná, sladká a šťavnatá, velmi dobré chuti, je odlučitelná od pecky. Plodnost je poměrně brzká, velká, pravidelná. Odrůda je odolná mrazu. Pokud je násada plodů vysoká je nutná probírka. Plody jsou vhodné ke konzervaci a konzumu. Odrůda je nenáročná, vhodná i na pěstování v okrajových oblastech ale na chráněném stanovišti.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.