Meruňka VEGAMA

Středně raná odrůda s typicky meruňkovou chutí plodů, vysoce odolná proti mrazu v květu
Kód: 238,90
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 3 ks
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    250 Kč

Konzumní zralost:   druhá polovina července (4 dny po VP)

Sklizeň:   druhá polovina července (4 dny po VP)

Tvar plodu:   středně velký kulovitě oválný

Barva plodu:   oranžová s červeným líčkem

Dužnina:   oranžová, šťavnatá, mírně vláknitá, s typicky meruňkovou chutí

Použití:   přímý konzum a především konzervace

Růst: středně bujný

Vegama je středně raná odrůda vysoce odolná proti mrazu v květu. Plody se sklízí 4 dny po Velkopavlovické, v druhé polovině července. Jsou středně velké, kulovitě oválné, oranžové s červeným líčkem. Dužina je oranžová, šťavnatá, mírně vláknitá, s typicky meruňkovou chutí. Plody jsou vhodné zejména ke konzervaci, ale i k přímému konzumu. Plodnost odrůdy Vegama je velká a pravidelná.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.