Meruňka PUGET GOLD

Odolná odrůda meruněk, která spolehlivě plodí i v nepříznivých letech. Mrazuvzdorná, odolná chorobám
Kód: 238,19
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    190 Kč

Konzumní zralost:  druhá polovina července

Sklizeň:  druhá polovina července

Tvar plodu:  středně velký protáhlý

Barva plodu:   žlutooranžová s nevýrazným líčkem

Dužnina: světle oranžová, velmi dobré chuti

Použití: přímý konzum, konzervace

Americká samosprašná úrodná odrůda meruněk. Plody meruňky Puget Gold jsou středně velké až velké, jemně protáhlé, žlutooranžové barvy s nevýrazným líčkem. Dužnina je světle oranžová, velmi dobré chuti. Tato odrůda je vysoce odolná jarnímu nepříznivému počasí, proto plodí i v letech kdy jiné odrůdy zklamou. Vhodná pro výsadbu i do okrajových oblastí.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.