Meruňka Novosadská Rodná

Srbská odrůda meruněk s velkými až 80 g jasně oranžovými plody

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Konzumní zralost:   druhá polovina července

Sklizeň:   druhá polovina července

Tvar plodu:   velký až velmi velký (70 - 80 g), oválný

Barva plodu:   oranžová s červeným líčkem na osluněné straně

Dužnina:   oranžová, sladkokyselá, velmi dobrá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst: středně bujný

Poloraná odrůda meruněk vyšlechtěna v Srbsku (1987), roste středně bujně. Plody meruňky Novosadská rodná jsou velké až velmi velké (70 - 80 g), oválného tvaru. Barva oranžová s červeným líčkem na osluněné straně. Dužnina je oranžová, sladkokyselá, velmi dobré chuti. Plodnost je poměrně brzká, velká, pravidelná. Odrůda je odolná mrazu ve dřevě i v květních pupenech, dobře odolná jarním mrazíkům v době květu. Pokud je násada plodů vysoká je nutná probírka. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i ke konzervaci. Odrůda na podmínky stanoviště neklade velké nároky.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím