Meruňka Morden 602 - kontejner

Raná samosprašná meruňka, starší odrůda, ceněná hlavně kvůli zdraví stromu. V kontejneru

Skladem: Ano
Dostupnost: v červenci dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

290 Kč

Cena bez DPH: 252,17 Kč

Konzumní zralost: červenec

Sklizeň: od druhé poloviny července

Tvar plodu: vejčitý, zploštělý, středně velký

Barva plodu: žlutooranžová

Dužnina: jasně oranžová, velmi sladká, méně šťavnatá

Kořenový bal: kontejner

Raná samosprašná odrůda Z Morden pochází již z roku 1945 z Kanady, momentálně je hodně rozšířená v Polsku. Meruňka Morden je málo náchylná k nemocem, velmi odolná mrazu v květu i ve dřevě, pupeny odolné do -8°C. Sázet na slunečné stanoviště. Kvete v dubnu, od konce července lze sklízet středně velké, oranžové, vejčité plody. Jsou dosti sladké a delikátní, málo šťavnaté, lehce aromatické. Mají tendenci předčasně padat, nejsou však náchylné k praskání. Vhodné jak pro přímý konzum, tak k přípravě dezertů, k zavařování, na marmelády a džusy.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Morden No 602 je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím