Meruňka MAMUT

Nová odrůda s obřími sytě oranžovými nasládlými plody
Kód: 239,97
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
podnož myrobalán
Vaše cena:    220 Kč

Konzumní zralost:   první polovina července

Sklizeň:   první polovina července 

Tvar plodu:   velmi velký kulovitý

Barva plodu:   sytě oranžová

Dužnina:   oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá, nasládlá

Použití:   přímý konzum, konzervace

Středně raná odrůda meruněk. Plodnost je velká, pravidelná. Plody meruňky Mamut jsou velmi velké, kulovitého tvaru, sytě oranžové. Dužnina je oranžová, nasládlá, středně tuhá, středně šťavnatá, dobrá. Odrůda se vyznačuje pozdním kvetením, uniká tedy jarním mrazíkům. Pokud odrůda přeplodí, plody zůstanou sice stejně velké, ale výrazně se sníží jejich chuťové vlastnosti, proto se doporučuje probírka plodů.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.