meruňka Maďarská

Stará odrůda Maďarských meruněk, s kvalitními plody vhodnými ke konzervaci i přímé konzumaci.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Konzumní zralost:   stejně jako VP (15-30.7)

Sklizeň:  stejně jako VP (15-30.7)

Tvar plodu:  velký, kulovitě oválný

Barva plodu:   sytě oranžový s načervenalým líčkem

Dužnina:   pevná, rozplývavá, velmi dobré chuti

Použití:   konzervace, přímý konzum

Růst: je střední a vytváří střední kulovitou korunu

Stará odrůda meruněk vyšlechtěna v Maďarsku jako nahodilý semenáč. Má vysoké požadavky na stanoviště i půdy. Plody Maďarské meruňky jsou velké, kulovitě oválné, sytě oranžové barvy s načervenalým líčkem, dozrávají stejně jako velkopavlovická meruňka od 15.7 do 30.7. Dužina je pevná, rozplývavá, velmi dobré chuti. Plodnost je velká, ale má nízkou odolnost proti nízkým teplotám v květu proto má sklon ke střídavé plodnosti. Vhodná pro pěstování v teplých oblastech na chráněných stanovištích.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby Maďarských meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím