Meruňka LESKORA

Velmi raná odrůda meruněk, odolná nízkým teplotám, vhodná především pro přímý konzum, méně náročná na stanoviště.
Kód: 238,02
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Skladem: 9 ks
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán/ryngle zelená
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:  17 dnů před VP (26.6. - 11.7.)

Sklizeň:  17 dnů před VP (26.6. - 11.7.)

Tvar plodu:  středně velký srdčitý

Barva plodu:   oranžová, mírně překrytá červeným líčkem

Dužnina:  oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá

Použití:   přímý konzum, Konzervace

Růst: střední se vzpřímenou korunou

Odrůda křížená v USA a vyselektována v ČR. Jedná se o velmi ranou odrůdu, méně náročná na stanoviště. Plody meruňky Leskora jsou středně velké, srdčitého tvaru, oranžové, mírně překryté červeným líčkem. Dužina je oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá a aromatická. Plodnost je brzká vysoká, při přeplození nutná probírka plodů. Odolnost proti monilioze střední proti nízkým teplotám vysoká. Vhodná pro výsadby ve všech polohách.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Leskora je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.