Meruňka Lerosa

Středně raná odrůda, vhodná pro pěstování v okrajových oblastech, k přímému konzumu i konzervaci.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Konzumní zralost:   5 dnů před VP ( 10.-25.7)

Sklizeň:   5 dnů před VP ( 10.-25.7)

Tvar plodu:   středně velký až velký, válcovitý

Barva plodu:   světle oranžová, s osamocenými světle červenými skvrnami

Dužina:   oranžová, středně tuhá, jemné konzistence, průměrné chuti

Použití:   přímý konzum, konzervace

Růst: středně bujný, tvoří rozložitou korunu

Středně raná odrůda meruněk, křížená v USA, později selektována v ČR. Plodnost je poměrně brzká, velká zpravidla pravidelná. Plody meruňky Lerosa jsou středně velké, válcovitého tvaru, základní barva je oranžová, místy překrytá červenými skvrnami. Dužnina je oranžová středně tuhá, průměrné chuti. Odrůda díky odolnosti k jarním mrazíkům je vhodná pro pěstování i v okrajových oblastech.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Lerosa je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím