Meruňka Ledana

Velmi raná odrůda meruněk, patří mezi velmi kvalitní odrůdy.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Růst: středně bujně rostoucí se vzpřímenou korunou

Konzumní zralost:   15 dnů před VP ( 2. - 16.7)

Sklizeň:   15 dnů před VP ( 2. - 16.7)

Tvar plodu:   střední, podle švu souměrný

Barva plodu:   základní barva oranžová s malým červeným líčkem

Dužina:   oranžová, středně tuhá, jemné konzistence

Použití:   pro přímý konzum i pro konzervaci.

 Odrůda vyšlechtěna v USA, následně vyselektována v ČR. Plodnost je pozdější, velká, většinou pravidelná. Plody meruňky Ledana jsou středně velké, souměrné, oranžové barvy s mírně načervenalým líčkem. Dužnina je oranžová, středně tuhá, jemné konzistence. Odrůda není náročná na pěstování ani na agrotechniku, vhodná na pěstování v intenzivních výsadbách, tak i v zahradách drobných pěstitelů. Vysoce odolná mrazu, střední proti monilióze.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Ledana je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím