Meruňka Kompakta

Středně raná odrůda meruněk, vhodná především ke konzervaci, vhodná do okrajových oblastí.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Konzumní zralost:   2 dny před VP ( 20.7)

Sklizeň:   2 dny před VP ( 20.7)

Tvar plodu:   malý až střední, kulatý

Barva plodu:   světle oranžová

Dužnina:   oranžová, měkká, středně šťavnatá

Použití:    konzervace, džemy

Růst:   středně bujný, vytváří kompaktní řidší korunu

Odrůda meruněk křížená v USA a vyselektovaná v České republice. Nenáročná na polohy, ale vyžaduje úrodné půdy. Plody jsou malé až střední, kulaté, světle oranžové barvy. Dužina je oranžová měkká středně šťavnatá, sladká. Plodnost je brzká, velká pravidelná, Dozrává dva dny před odrůdou VP. Odolnost proti monilioze střední, proti mrazu vysoká. Odrůda meruněk Kompakta je vhodná především pro konzervaci, lze ji pěstovat i v okrajových oblastech.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Kompakta je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím