Meruňka HARCOT

Kanadská raná odrůda meruněk vhodná pro přímý konzum i konzervaci.
Kód: 238,08
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   8 dnů před VP (8. - 23. července)

Sklizeň:  8 dnů před VP (8. - 23. července)

Tvar plodu:  velký vejčitý

Barva plodu:   tmavěoranžová, ze slunečné strany s červeným rozmytým líčkem

Dužnina:   tmavě oranžová, středně tuhá, středně šťavnatá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst: středně bujný, koruna vzpřímená

Raná odrůda meruněk vyšlechtěna v Kanadě, kříženec odrůd (Geneva x Naramata) x Morden 604. Plodnost je brzká, velká až velmi velká, pravidelná, vhodná probírka pro dosažení větších plodů. Plody meruňky Harcot jsou velké, vejčitého tvaru, barva je tmavě oranžová, ze sluneční strany překrytá červeným rozmytým líčkem. Dužnina je tmavě oranžová, středně tuhá až tuhá, navinule sladká, velmi dobré chuti. Sklizeň je 8 dnů před VP (8. - 23. července). Odolnost je nízká proti pukání plodů, lze pěstovat ve všech polohách.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Harcot je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.