Meruňka Gama

Středně raná odrůda meruněk, vhodná pro přímí konzum, lze pěstovat ve všech polohách.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
  podnož Myrobalán

190 Kč

Cena bez DPH: 165,22 Kč

Růst: Odrůda je středně bujného růstu s rozložitou korunou.

Konzumní zralost:   stejně jako VP ( 15. - 30. 7.)

Sklizeň:   stejně jako VP ( 15. - 30. 7.)

Tvar plodu:   velké, kulovitého tvaru

Barva plodu:   oranžová, s malým líčkem

Dužnina:   oranžová, tuhá, málo šťavnatá, špatně odlučitelná od pecky

Použití:   především přímý konzum

Středně raná odrůda meruněk vznikla v České republice. Plodnost je pozdnější, středně velká. Plody meruňky Gama jsou velké, kulovitého tvaru, oranžové barvy s malým líčkem. Dužnina je oranžová, málo šťavnatá, středně tuhá až tuhá, aromatická, průměrné chuti, nevýhodou je že ji lze jen těžko oddělovat od pecky. Dozrává zároveň jako odrůda Velkopavlovická. Odrůda má střední odolnost proti jarním mrazíkům, lze ji však pěstovat ve všech polohách, ale na chráněných stanovištích. Odrůda je vhodnější pro drobné pěstitele především pro přímý konzum.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk Gama je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení max. 20cm nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím