Meruňka EARLY ORANGE

Raná odrůda meruněk s velkými plody, tolerantní k šarce.
Kód: 238,06
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   5. - 20. července

Sklizeň:   5. - 20. července

Tvar plodu:   středně velké až velké kulovité

Barva plodu:   oranžová se světlým líčkem

Dužnina:   oranžová, šťavnatá, chutná, středně tuhá

Použití:   přímý konzum

Růst: středně bujný, koruna je úzká.

Raná odrůda meruněk vyšlechtěna v Americe. Plody meruňky Early Orange jsou středně velké, základní barva je oranžová s malým líčkem. Dužnina je oranžová, šťavnatá, chutná, středně tuhá. Odrůda je úrodná, samosprašná, dozrává nerovnoměrně. Odolnost proti mrazu je vysoká a je tolerantní k šárce. Vhodná pro pěstování i v okrajových oblastech.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.