Meruňka CEGLEDI ARANY

Maďarská odrůda se středně velkými plody s charakteristickou meruňkovou chutí
Kód: 239,99
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    220 Kč

Konzumní zralost:  20. července

Sklizeň:  20. července

Tvar plodu:  středně velký 40 - 45g, kulovitý

Barva plodu:   oranžová, na osluněné straně s načervenalým líčkem

Dužnina:   jasně oranžová, šťavnatá, středně aromatická, sladká, pevná

Použití:   konzervace, přímý konzum

Samosprašná maďarská odrůda meruňky. Plody meruňky Cegledi arany jsou středně velké (40 - 45g), kulovité. Barva oranžová s načervenalým líčkem na osluněné straně. Dozrávají kolem 20. července. Dužina je  jasně oranžová, šťavnatá, středně aromatická, sladká, pevná. Odrůda vyhledávaná pro charakteristickou meruňkovou chuť plodů.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.