Meruňka AURORA

Nejrannější odrůda meruněk s chutnými plody původem z USA.
Kód: 238,4
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy meruněk
podnož Myrobalán
Vaše cena:    190 Kč

Konzumní zralost:   konec června ( 20 dnů před VP )

Sklizeň:   konec června ( 20 dnů před VP )

Tvar plodu:   středně velký, kulovitý

Barva plodu:   žlutooranžová s červeným líčkem

Dužnina:   světle oranžová, sladká, šťavnatá

Použití:   konzervace, konzum, dobře snáší transport

Růst: středně bujný s rozložitou korunou

Velmi raná odrůda meruněk původem z USA. Plody meruňky Aurora jsou středně velké, kulovité, žlutooranžové s červeným líčkem. Dužnina je světle oranžová, sladká a šťavnatá, velmi dobré chuti. Plodnost je poměrně brzká, střední, pravidelná. Odrůda je odolná mrazu, nízce odolná monilioze. Pokud je násada plodů vysoká je nutná probírka. Plody jsou vhodné především ke konzervaci a konzumu, dobře snáší i transport. Odrůda na podmínky stanoviště neklade žádné nároky.

Výsadba meruněk: Nejvhodnější termín výsadby meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.