Jabloň sloupovitá GREENCATS

Německá zimní odrůda sloupovité jabloně se zelenými plody podobnými Granny Smith
Kód: 220,16
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Sloupovité a zakrslé odrůdy jabloní
podnož M7
Vaše cena:    250 Kč

Konzumní zralost: říjen - leden

Sklizeň: polovina září

Tvar plodu: středně velký až velký kulovitý

Barva plodu: zelená

Dužina: sladkokyselá, šťavnatá

Použití: přímý konzum, skladování

Sloupovitá jabloň Greencats pochází z Německa, vznikla zkřížením odrůd Walz a Galagolden. Roste do výšky 3,5m, netvoří širokou korunu. Je vhodná k pěstování do malých zahrádek. Opyluje se od ostatních odrůd balerín. Na jaře kvete bílorůžovými květy, na konci září sklízíme zelené plody. Konzumní jsou měsíc po sklizni, skladovatelné do ledna.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).