Jabloň sloupovitá CUMULUS

Rezistentní zimní odrůda sloupovité jabloně s velkými navinule sladkými plody
Kód: 220,25
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Sloupovité a zakrslé odrůdy jabloní
podnož M7
Vaše cena:    250 Kč

Konzumní zralost: listopad - březen

Sklizeň: druhá polovina října

Tvar plodu:  velký kulovitý

Barva plodu: žlutozelená se světle červeným překrytím

Dužina: bílá, jemná, navinule sladká, příjemně aromatická, velmi dobrá

Použití: přímý konzum, skladování

Sloupovitá rezistentní jabloň Cumulus je původem z ČR (VŠUO Holovousy), roste do výšky 3,5m, netvoří širokou korunu. Je vhodná k pěstování do malých zahrádek. Opyluje se od ostatních odrůd balerín. Na jaře kvete růžovými květy, v druhé polovině října sklízíme žlutozelené plody se světle červeným překrytím. Dužina je bílá, jemná, křupavá, velmi šťavnatá, navinule sladká, příjemně aromatická. Konzumní jsou od listopadu, skladovatelné do března.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).