Jabloň SIRIUS - kontejner

Jabloň Sirius je česká, pozdně zimní odrůda jabloní, rezistentní proti strupovitosti, vhodná do teplejších poloh. Kontejner C4
Kód: 11219,22
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost:   prosinec - duben

Sklizeň:   polovina října

Tvar plodu:   středně velký až velký kulovitý

Barva plodu:   žlutá s nevýrazným líčkem

Dužnina:   nažloutlá, navinule sladká, středně šťavnatá

Použití:   uskladnění, konzum i konzervace

Růst:   bujně rostoucí odrůda, při přechodu do plodnosti se růst zpomaluje

Kořenový bal: kontejner

Jabloň Sirius je česká, pozdně zimní odrůda jabloní, kříženec odrůd  Golden delicius a Topaz. Plodnost brzká, velká, s probírkou plodů pravidelná.  Plody jsou středně velké až velké, kulovitého tvaru. Barva plodů jabloně Sirius je žlutá, některé plody mají nevýrazné líčko. Dužnina je nažloutlá, navinule sladká, středně šťavnatá. Sklizeň je v polovině října, konzumní zralost je od prosince a lze skladovat až do dubna. Tato odrůda je rezistentní proti strupovitosti, ale v teplých polohách trpí padlím. Vhodná pro pěstování ve středních polohách na chráněných stanovištích. 

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).