Jabloň SELENA

Jabloň Selena je česká raně zimní odrůda jabloní, rezistentní proti strupovitosti, vhodná pro přímý konzum.   
Kód: 219,21
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   říjen - leden

Sklizeň:   přelom září a října

Tvar plodu:   středně velký ploše kulovitý 130 - 190g

Barva plodu:   základní bělavě zelená, krycí červená rozmytá

Dužnina:   bílá, navinule sladká, středně šťavnatá, aromatická, křehká, jemná

Použití:   přímý konzum, konzervace i transport

Opylovači:  

Růst:   středně bujný s široce kulovitou korunou

Selena je raně zimní odrůda vyšlechtěna v ČR jako kříženec odrůd Prima x Britemac. Roste středně bujně, habitus stromu je rozložitý až převislý. Plodí ve shlucích na krátkém dřevě. Koruna je široce kulovitá, zahuštěná dlouhými tenkými výhony, větve obrůstají hustě. Selena se velmi dobře tvaruje. Plody jsou středně velké (130 - 190g), ploše kulovitého tvaru, bez žebrování. Slupka je středně tlustá, hladká, ojíněná, středně mastná. Dužina bílé barvy, navinule sladké chuti, středně šťavnatá, aromatická. Konzistence dužiny jemná, řídká, křehká. Sklízí se na přelomu září a října, konzumní je od října do ledna. Plodnost je brzká, vysoká, s probírkou pravidelná. 

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.  

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).