Jabloň RUBINSTAR - kontejner

Atraktivní krásně vybarvená odrůda, mutant Jonagoldu. V kontejneru  
Kód: 11219,48
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi
Skladem: 5 ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost:   říjen - březen

Sklizeň:   přelom září - říjen

Tvar plodu:   velký až velmi velký, kuželovitý

Barva plodu:   téměř zcela překryté karmínově červenou barvou

Dužnina:   žlutavě bílá, šťavnatá, aromatická, lahodná

Použití:   uskladnění, konzum, transport

Růst:   bujný, vytváří silnou, velkou, středně hustou korunu

Kořenový bal: kontejner

Jabloň Rubinstar je zimní německá odrůda, mutace Jonagoldu. Má ráda teplá místa a úrodné, prodyšné půdy s dostatkem živin. Plody jabloně Rubinstar jsou velké až velmi velké, kuželovité, téměř zcela překryté karmínově červenou barvou. Dužina je žlutavě bílá, sladká, šťavnatá, aromatická, lahodná. Sklízí se na přelomu září a října, konzumní zralost začíná v říjnu a vydrží do března. Odrůda je mrazuvzdorná a vysoce odolná vůči chorobám a škůdcům. Vhodná pro pěstitele do všech poloh.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen.. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).