Jabloň RUBIMEG

Zimní odrůda s velkými až velmi velkými plody, kříženec Megumi x Rubín
Kód: 218,23
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   listopad až duben

Sklizeň:   začátek října

Tvar plodu:  velký až velmi velký, téměř kulovitý

Barva plodu:  základní bělavě zelená překrytá tmavě červeným žíháním

Dužnina:   nažloutlá, křehká, velmi šťavnatá, nasládlá, aromatická, velmi dobrá

Použití:   přímý konzum i konzervárenské zpracování

Růst:   středně bujný, později slabší se středně hustou korunou

Jabloň Rubimeg je zimní odrůda vyšlechtěna v ČR jako kříženec odrůd Megumi x Rubín, registrovaná v roce 2003. Plody se sklízí začátkem října, konzumní jsou od listopadu do dubna. Jsou velké až velmi velké, téměř kulovité. Základní barva je bělavě zelená překrytá tmavě červeným žíháním. Dužina nažloutlá, křehká, velmi šťavnatá, nasládlá, aromatická, velmi dobrá. Odrůda vhodná pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, vysoká proti napadení padlím jabloňovým. Plodnost  velká, pravidelná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko ( u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.  

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).