Jabloň Red Cap

Red Cap - Valtod - pozdně zimní celočerveně vybarvený klon Red Delicious

Skladem: Ano
Dostupnost: připravujeme na jaro 2019
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
  podnož M26

150 Kč

Cena bez DPH: 130,43 Kč

Konzumní zralost:   listopad - duben

Sklizeň:  konec září - začátek října

Tvar plodu:   středně velký až velký, kuželovitý, vysoký

Barva plodu:   temně červená 

Dužnina:   nazelenalá, pevná, křehká, jemná, středně šťavnatá, navinule sladká, kořenitá

Použití:   uskladnění, konzum

Opylovači:   Cortland, Coxova reneta, McIntosha další

Růst:   středně bujný, velmi dobře obrůstá plodonosným dřevem

Jabloň Red Cap - Valtod - je pozdně zimní odrůda původem z USA. Je to jeden z klonů Red Delicious. Růst je středně bujný, velmi dobře obrůstá plodonosným dřevem. Plodí brzy po výsadbě, středně, dosti pravidelně. Plody jsou kuželovité, středně velké až velké, vysoké, temně červené. Dužina nazelenalá, pevná, křehká, jemná, středně šťavnatá, navinule sladká, kořenitá, velmi dobrá až výborná. Sklízí se koncem září až začátkem října, konzumně dozrává v listopadu, skladovatelné do dubna. Trpí strupovitostí, padlím ne. Nutná správná výživa pro strom.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarnívýsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen.. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko ( u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.  

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím