Jabloň Průsvitné letní - kontejner

Jabloň Průsvitné letní v kontejneru je ruská stará odrůda letních jabloní, patří k nejranějším odrůdám u nás.

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Letní odrůdy jabloní
  podnož M26

250 Kč

Cena bez DPH: 217,39 Kč

Kořenový bal : kontejner

Konzumní zralost:   polovina července

Sklizeň:   polovina července

Tvar plodu:   středně velký , kulovitě kuželovitý

Barva plodu:   zelenožlutý bez krycího zbarvení

Dužnina:   bílá, sladce navinulá, jemné konzistence

Použití:   přímý konzum

Růst:   středně bujný, koruna volná zahuštěná dlouhými letoroty

Jabloň Průsvitné letní je stará letní odrůda původem z Ruska a zaregistrovaná roku 1954. Bez zvláštních nároků na půdu, ale je náročná na letní řez. Plody jsou středně velké, kulovitě kuželovitého tvaru, zelenožluté bez krycího zbarvení. Dužina jabloně Průsvitné letní je bílá, sladce navinulá, jemné konzistence. Dozrává v polovině července a konzumní zralost je maximálně 10 dnů. Odrůda je vysoce odolná proti strupovitosti, ale málo odolná proti padlí. Vhodná pro přímý konzum, nevhodná pro transport. Lze ji pěstovat ve všech oblastech.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarnívýsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím