Jabloň Nela - kontejner

Jabloň Nela je česká letní odrůda jabloní nenáročná na řez s velmi pěknými plody, rezistentní ke strupovitosti. V kontejneru

Skladem: Ano
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Letní odrůdy jabloní
  podnož M26

250 Kč

Cena bez DPH: 217,39 Kč

Konzumní zralost:   do září

Sklizeň:   srpen

Tvar plodu:   středně velký až velký, podlouhle kuželovitý

Barva plodu:   zelenožlutý se světle červeným žíháním

Dužnina:   krémové barvy, sladká, křehká, šťavnatá

Použití:   přímý konzum

Růst:   bujný

Kořenový bal: kontejner

Jabloň Nela je česká letní odrůda zaregistrovaná roku 2001 jako kříženec odrůd Prima x ÚEB 1200/1. Vyžaduje polopropustné půdy s dostatkem vláhy. Plody jsou střední až velké, podlouhle kuželovité, zelenožluté se světle červeným žíháním. Dužina je krémové barvy, sladká, křehká a šťavnatá. Plodnost jabloně Nela je brzká, velmi dobrá, pravidelná vyžaduje probírku. Sklízí se v srpnu a plody vydrží do září. Odolnost proti padlí je střední, odrůda je rezistentní proti strupovitosti. Vhodná pro pěstování do všech poloh.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarnívýsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím