Jabloň MIO

Letní jabloň vhodná pro přímý konzum s menšími světle červenými navinule sladkými plody
Kód: 218,35
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: konec srpna, vydrží 3 týdny

Sklizeň: konec srpna

Tvar plodu: malý až střední, kulovitý

Barva plodu: zelenožlutá, překrytá světle červenou

Dužnina: bílá, navinule sladká, jemné konzistence

Růst: bujný se široce kulovitou korunou

Odrůda původem ze Švédska, kříženec odrůd Worcesterská a Orame. Plody jsou menší až středně velké, kulovité, základní barva je zelenožlutá překrytá světle červenou. Dužina bílá, navinule sladká, jemné konzistence. Růst bujný, stromy tvoří široce kulovité koruny. Jabloň Mio je náročná na prosvětlovací řez. Plodnost je brzká, s probírkou plodů i pravidelná. Vhodná pro malo pěstitele do všech oblastí.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby jabloní Mio je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout, a to následovně: odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Používá se např. Cererit.

Ochrana: U jablek požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen, měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.