Jabloň MELROSE

Jabloň Melrose původem z USA, kříženec Red delicius a Jonathan. Odrůda jabloní vhodná do všech poloh.
Kód: 219,34
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: leden - březen

Sklizeň: druhá polovina října

Tvar plodu: velký kulovitý

Barva plodu: zelenožlutá překrytá červeným mramorováním

Dužnina: krémové barvy, sladce navinulá, jemné konzistence, středně šťavnatá, aromatická

Použití: přímý konzum, uskladnění, kuchyňské zpracování

Opylovači: Fuji, Royal Gala, Granny Smith, James Grieve, Rubinola, Spartan

Růst: bujný, později středně bujný s kulovitou korunou zahuštěnou dlouhým dřevem

Jabloň Melrose původem z USA, kříženec Red delicius a Jonathan. Plody jsou velké kulovité, základní barva zelenožlutá překrytá červeným mramorováním. Dužina krémové barvy, sladce navinulá, jemné konzistence, středně šťavnatá, aromatická. Odrůda vhodná k přímému konzumu, uskladnění a dalšímu zpracování. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Fuji, Royal Gala, Granny Smith, James Grieve, Rubinola, Spartan. Růst je bujný později slábne, tvoří kulovitou korunu. Plodnost při probírce pravidelná. Střední odolnost proti napadení houbovými chorobami.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby jabloní Melrose je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout, a to následovně: odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Používá se např. Cererit.

Ochrana: U jablek požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen, měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.