Jabloň MELODIE

Jabloň Melodie je raně zimní česká odrůda jabloní s atraktivními plody vhodná pro pěstování ve všech polohách.
Kód: 219,69
Dostupnost: připravujeme na jaro 2022, již dnes můžete objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   prosinec - leden

Sklizeň:   konec září

Tvar plodu:   středně velký kuželovitý

Barva plodu:   žlutavá překrytá až nafialovělým líčkem

Dužnina:   bílá, šťavnatá, křehká, aromatická, nakyslá

Použití:   uskladnění, přímý konzum

Opylovači:  Fuji, Gala, Golden Delicious, Granny Smith, Melrose, Opal, Pinova, Rajka, Rubinola, Spartan, Topaz

Růst:   středně bujný, tvoří kulovitou korunu zahuštěnou krátkými plodonoši

Jabloň Melodie je česká odrůda jabloní zaregistrovaná roku 1991 jako kříženec odrůdy Šampion. Plodnost je brzká, velká, plodí ve shlucích vyžaduje probírku. Plody jsou středně velké, kuželovitého tvaru, světle žluté barvy, která je překrytá červenou až fialovou barvou. Dužnina jabloně Melodie je bílá, šťavnatá, křehká, aromatická, jemně nakyslá. Sklizeň je koncem září, konzumní zralost je od prosince do ledna. Odolnost je střední proti napadení padlím, rezistentní ke strupovitosti. Vhodná pro pěstování ve všech oblastech. 

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.  

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.  

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).