Jabloň Matčino

Jabloň Matčino (Monnetit), je stará americká chutná odrůda se sladkou, kořenitou a aromatickou dužinou

Skladem: Ne
Dostupnost: tuto položku nemáme aktuálně v nabídce
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
  podnož M26

150 Kč

Cena bez DPH: 130,43 Kč

Konzumní zralost: říjen - prosinec

Sklizeň: konec září, začátek října

Tvar plodu: středně velký až velký tupě kuželovitý

Barva plodu: žlutá, z velké části překrytá červeným pláštěm

Dužnina: žlutá, navinule sladké chuti, kořenitá, jemné konzistence, velmi voňavá

Opylovači: Coxova reneta, Golden Delicious, James Grive, Jonathan, Oldenburgovo, Ontario, Starking

Jabloň Matčino, též Monnetit (syn. Mother, Mutterapfel, Nalezenče z Roztok) je stará odrůda pocházející z Boltonu, okres Worchester, stát Massachusetts v USA. Poprvé bylo popsáno již v roce 1848. Strom roste v mládí středně bujně, později slaběji. Odrůda velmi ceněná pro svou chuť a aroma. Plody jsou středně velké až velké s kratší stopkou, žluté, z větší části překryté červeným pláštěm. Dužina je žlutá, navinule sladká, kořenitá a velmi aromatická. Netrpí strupovitostí, má univerzální využití.

Výsadba: nejvhodnější termín výsadby jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout, a to následovně: odstraníme nadbytečné výhony, ponechaOdrůda jabloní, s atraktivními plody, vhodná do všech oblastí. Výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Používá se např. Cererit.

Ochrana: u jablek požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Řez: v dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen, měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím