Jabloň MANTET

Jabloň Mantet je letní odrůda jabloní se silně aromatickými plody vhodná především pro přímý konzum.  
Kód: 218,1
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   ihned po sklizni, vydrží 2 týdny

Sklizeň:   polovina srpna

Tvar plodu:   středně velký, kulovitý

Barva plodu:   zelenožlutá, překrytá červeným líčkem

Dužnina:   bílá, navinule sladká, jemná, silně aromatická

Použití:   přímý konzum

Růst:   středně bujný, tvoří kulovité koruny středně zahuštěné

Jabloň Mantet je letní odrůda vyšlechtěna v Kanadě a zaregistrovaná roku 1993 jako semenáč odrůdy Tetovsky. Plody dozrávají v polovině srpna, dají se skladovat dva týdny, jsou středně velké, kulovitého tvaru, barva je nazelenalá s červeným líčkem. Dužnina jabloně Mantet je bílá, navinule sladká, jemná, silně aromatická. Odrůda vhodná především pro přímý konzum. Odolnost nízká proti houbovým chorobám. Vhodná pro pěstování do všech poloh. 

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko ( u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.  

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).