Jabloň JADERNIČKA MORAVSKÁ

Velmi stará odrůda pěstovaná především na Valašsku. Nenáročná na stanoviště.
Kód: 219,3
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: listopad - březen

Sklizeň: konec září, začátek října

Tvar plodu: menší až středně velký (max 100g), vysoce kuželovitý

Barva plodu: žlutá s málo znatelným červeným líčkem

Dužnina: bílá, šťavnatá, velmi chutná, křehká

Opylovači: Landsberská reneta, Parména zlatá zimní

Jadernička (synonyma: Jablko vinné, Vinary, Jadernice, Chroupě kravařské, Kuhländer - Gulderling, Pepin de Moravie) bylo odvozeno od jadérka ze kterého byla vypěstovaná, zmínky o této odrůdě sahají až do roku 1740. Hojně pěstovaná na Valašsku a východní Moravě. Jabloň Jadernička moravská je nenáročná na stanoviště, nejlépe se jí daří ve vlhčích půdách v polohách s vyšší vzdušnou vlhkostí. Strom má velkou vznosně kulovitou korunu, roste středně silně až silně. Hůře obrůstá kratším až středně dlouhým plodonosným obrostem. Vhodnými opylovači pro Jaderničku jsou Landsberská reneta, Parména zlatá zimní. Sama je velmi dobrým opylovačem, kvete středně pozdě a dosti dlouho. Je méně odolná strupovitosti, padlím netrpí, vysoce odolná mrazu ve dřevě i květu. Jablka sklízíme koncem září až v polovině října, konzumní jsou od listopadu, skladovatelné do března. Jsou menší až středně velké (do 100g), žluté, někdy s líčkem na osluněné straně. Dužina bílá, jemně kořenitá, aromatická, šťavnatá, křehká. Vynikající k přímému konzumu, sušení a především k výrobě destilátu.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby jabloní Jadernička Moravská je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout, a to následovně: odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Používá se např. Cererit.

Ochrana: U jablek požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balzámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen, měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.