Jabloň CRONCELSKÉ

Jabloň Croncelské je podzimní odrůda jabloní s velkými žlutými plody určenými k rychlé spotřebě.
Kód: 219,91
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Podzimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   konec srpna - říjen

Sklizeň:   konec srpna - polovina září

Tvar plodu:   středně velký až velký, kulovitý

Barva plodu:   světle zelená, později slámově žlutá, na sluneční straně překrytá zlatově žlutým až oranžovým líčkem

Dužnina:   bělavě žlutá, jemně rozplývavá, křehká, šťavnatá, na vzduchu slabě hnědne, sladce navinulá, mírně kořenitá

Použití:   k přímému konzumu, moštování, sušení, destilace

Opylovači:  Ananasová reneta, Coxova Reneta, James Grief, Landsberská reneta, Ontario, Parména zlatá, Průsvitné letní, Zvonkové

Růst:   bujný, později střední, s kulovitou korunou

Jabloň Croncelské je stará odrůda původem z Francie ketrou vyšlechtil školkař E. BALTET v roce 1869 v Croncels u Troyes. Pravděpodobně jde o semenáč Antonovky. Množeno od roku 1869.  Řadí se mezi podzimní chutné odrůdy jejíž plody dozrávají od konce srpna až do poloviny září, skladovatelné jsou až do října. Při přezrátí hodně moučnatí. Plody jsou světle zelené, později slámově žluté, na sluneční straně překryté zlatově žlutým až oranžovým líčkem, středně velké až velké, kulovitého tvaru. Dužnina je bělavě žlutá, jemně rozplývavá, křehká, šťavnatá, na vzduchu slabě hnědne, sladce navinulá, mírně kořenitá. Chuť jabloně Croncelské je navinule sladká, jemně kořenitá. Nenáročná na polohu, odolná mrazu, ve studených a vlhkých půdách trpí strupovitostí.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve  a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).