Jabloň COXOVA RENETA - kontejner

Dříve velmi oblíbená odrůda jabloní původem z Anglie s velmi kvalitními plody určenými hlavně k přímé konzumaci. V kontejneru
Kód: 11219,57
Dostupnost: od srpna dostupné v e-shopu a v prodejně Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 ks
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
podnož M26
Vaše cena:    280 Kč

Konzumní zralost:   začátek listopadu - konec února

Sklizeň:   druhá polovina září

Tvar plodu:   menší až středně velký kulovitý až ploše kulovitý

Barva plodu:   zelenavě žlutá až zlatožlutá překrytá nahnědle červenou

Dužnina:   silně nažloutlá až zlatožlutá, křehká, jemná, šťavnatá, velmi jemné konzistence

Použití:   přímý konzum, uskladnění

Opylovači:  Breuhahnovo, Golden Delicious, James Grive, Jonathan, Mc Intosh, Oldenburgovo, Ontario, Spartan, Starkrimson, Zvonkové

Růst:   zpočátku silný, později slábne

Kořenový bal: kontejner

Coxovu renetu získal již v roce 1830 M. R. Cox z výsevu semen odrůdy Ribstonské nedaleko Londýna. Od roku 1850 byla rozšířena v Anglii, později po celém světě. Strom roste zpočátku dosti bujně, později pomaleji a v plné plodnosti slabě. Plodí na krátkém až středně dlouhém plodném obrostu. Plody jsou menší až středně velké, kulovité až ploše kulovité, barva je  zelenavě žlutá až zlatožlutá překrytá nahnědle červenou. Dužina je silně nažloutlá až zlatožlutá, křehká, jemná, šťavnatá, velmi jemné konzistence. Sklízí se v druhé polovině září, konzumně dozráná začátkem listopadu a skladovatelná je maximálně do once února. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Breuhahnovo, Golden Delicious, James Grive, Jonathan, Mc Intosh, Oldenburgovo, Ontario, Spartan, Starkrimson, Zvonkové. Sama je velmi dobrým opylovačem.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem.  Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).