Jabloň Blaník - kontejner

Zimní rezistentní odrůda vhodná pro přímý konzum i k dalšímu zpracování. V kontejneru

Skladem: Ne
Dostupnost: pouze osobní odběr v Ostrožské Nové Vsi, lze rezervovat
Kategorie: Zimní odrůdy jabloní
  podnož M26

250 Kč

Cena bez DPH: 217,39 Kč

Konzumní zralost:   prosinec - březen

Sklizeň:   konec září 

Tvar plodu:   střední, kuželovitý až široce kuželovitý s malými žebry

Barva plodu: základní bělavě žlutá překrytá červeným rozmytým líčkem

Dužnina:   bílá, rozplývavá, středně šťavnatá, navinule sladká, aromatická

Použití:   přímý konzum, konzervárenské zpracování

Růst:   bujný, koruna rozložitá, středně hustá

Kořenový bal: kontejner

Zimní rezistentní jabloň Blaník vznikla v ČR jako kříženec Floriny a Šampionu (registrovaná 2003). Je středně náročná na polohu, půdu vyžaduje polopropustnou, dobře zásobenou živinami a vláhou. Plody jsou středně velké, kuželovité až široce kuželovité, s malými žebry. Slupka suchá, silně ojíněná, středně tlustá, základní barva je bělavě žlutá, překrytá červeným rozmytým líčkem, ve kterém prosvítají světlé lenticely. Dužina bílá, rozplývavá, středně šťavnatá. Chuť navinule sladká, aromatická, dobrá. Růst je bujný, korunu vytváří rozložitou, středně hustou. Plodnost brzká, velká, pravidelná. Sklizeň je koncem září, konzumně dozrává v prosinci, skladovatelnost do března. Odrůda vhodná pro pěstování ve středních a vyšších polohách.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořených jabloní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontajnerované stromy můžeme sázet během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: V dalších letech po výsadbě provádíme udržovací řez koruny, odstraňujeme suché a nemocné větve a udržujeme řezem korunu dostatečně prosvětlenou. Rány po řezu ošetříme voskem nebo balsámem. Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen.. Řez samotný by měl být čistý, hladký bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko ( u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).

Kontaktní formulář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s našim používáním souborů cookies. Souhlasím