Hrušeň WILLIAMSOVA

Hrušeň Wiliamsova je letní odrůda hrušní s kvalitní dužinou, vhodná pro drobnopěstitele.
Kód: 215,01
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   konec srpna - začátek září

Sklizeň:   konec srpna - začátek září

Tvar plodu:   středně velký, delší

Barva plodu:   zelená, později žlutá s nevýrazným červeným nádechem

Dužnina:   bílá, sladce navinulá, velmi šťavnatá

Použití:   přímý konzum

Opylovači:   Boskova Lahvice, Konference, Charneuská, Clappova, Červencová. INKOMPATIBILITA S AVRANŠSKOU!

Růst:   střední, později slabý

Hrušeň Wiliamsova vyžaduje humózní půdy a uzavřené stanoviště. . Plody jsou středně velké, protáhlého tvaru, zelené, později žluté s nevýrazným červeným nádechem, dužina je bílá, sladce navinulá, velmi šťavnatá. Plodnost hrušně Wiliamsova je brzká, střední a pravidelná. Odrůda má vysokou odolnost proti padlí, ale nízkou proti chladu. Proto vyžaduje stanoviště chráněné. Je vhodná pro drobnopěstitele do teplejších poloh. Vhodnými opylovači jsou odrůdy Boskova Lahvice, Konference, Charneuská, Clappova, Červencová. INKOMPATIBILITA S AVRANŠSKOU!

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).