Hrušeň SOLANKA

Stará letní odrůda se středně velkými výbornými sladkými žlutými plody
Kód: 216,38
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   polovina srpna - září

Sklizeň:   polovina srpna

Tvar plodu:   středně velký, hruškovitý

Barva plodu:   zelená, později žlutá 

Dužnina:   krémově bílá, jemné konzistence, sladká, výborná s lehkou kořenitou chutí 

Použití:   přímý konzum i konzervace, sušení, destilace

Růst:    bujný, tvoří široce kulovitou korunu

Opylovači: Boscova lahvice, Konference, Pařížanka

Hrušeň Solanka je původem z ČR, pochází z obce Solany na Litoměřicku. Vyznačuje se bujným růstem s široce kulovitou korunou. Odrůda je vhodná všech poloh, plodnost je brzká a pravidelná. Plody se sklízejí v polovině srpna, konzumně dozrávají v polovině srpna a skladovatelné jsou do září. Plody jsou středně velké, hruškovité, zelené, později žluté. Dužina je bílá, jemné konzistence, sladká, výborná s lehkou kořenitou chutí. Použití na přímý konzum, konzervaci, sušení i destilaci. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Konference, Boscova lahvice, pařížanka. Vysoce odolná mrazu i chorobám.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).