Hrušeň SANTA MARIA

Letní odrůda hrušní, máslovka s atraktivními plody vhodná do teplejších poloh.
Kód: 215,04
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost: druhá polovina srpna (vydrží 3 týdny)

Sklizeň: druhá polovina srpna

Tvar plodu: velký baňatý

Barva plodu: zelenožlutá s červeným líčkem

Dužina: bílé barvy, šťavnatá, máslovitá, aromatická, sladká

Odrůda Santa Maria je původem z Anglie, jedná se o křížence odrůd Wiliamsova a Coscia29, jde o známou máslovku. Tato hrušeň je vhodnější do teplejších oblastí. Má střední odolnost proti rzi hruškové. Plody jsou velké, baňaté, zelenožluté s červeným líčkem. Dužina bílé barvy, šťavnatá, máslovitá, aromatická, sladká. Sklízíme je ve druhé polovině srpna, konzumní jsou ihned a vydrží asi tři týdny po sklozni.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).