Hrušeň PAŘÍŽANKA

Stará zimní odrůda pocházející z 19 století z Francie se středně velkými plody  
Kód: 216,20
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   prosinec - únor

Sklizeň:    říjen 

Tvar plodu:   středně velký vejčitý

Barva plodu:  zelenožlutá až žlutá se rzivými lenticelami

Dužnina:  bílá, jemná, aromatická, sladká, celkem dobrá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   středně bujný, později slábne

Opylovači: Konference, Červencová, Clappova, Madame Verté, Charneuská, Williamsova, Boscova lahvice

Hrušeň Pařížanka pochází z Francie z konce 19. století. Strom roste středně bujně, později slabě. Plody jsou středně velké, vejčité. Slupka středně tlustá, zelenožlutá až žlutá se rzivými lenticelami. Dužina je bílá, jemná, aromatická, sladká, celkem dobrá. Sklízíme od poloviny října, konzumní jsou od prosince, skladovatelné do konce února. Plodnost je brzká, střední, ovšem pravidelná. Vhodná do středních a teplých poloh na chráněné stanoviště. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Konference, Červencová, Clappova, Madame Verté, Charneuská, Williamsova, Boscova lahvice.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).