Hrušeň MILKA

Zimní odrůda hrušní s atraktivně zbarvenými plody.
Kód: 216,12
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu a v prodejně Tovačov a Ostrožská Nová Ves, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Zimní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   konec listopadu, vydrží až do prosince

Sklizeň:   polovina října

Tvar plodu:   středně velký až větší, tupě kuželovitý 

Barva plodu:   zelenožlutý s červeným líčkem

Dužnina:   krémově bílá, nasládlá, mírně aromatická

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:    středně bujný až bujný, polovzpřímená širší a řídčí koruna

Opylovači: Konference, Dicolor, Erika, Bohemica, Delta

Hrušeň Milka je původem z ČR, vyšlechtěná v ŠS Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Pařížanka a Holenická, odrůda je registrována od roku 2002. Vyznačuje se středně bujným až bujným  růstem. Odrůda je vhodná do středních a teplejších poloh, plodnost je brzká, střední a pravidelná. Plody se sklízejí v plovině října, konzumně dozrávají koncem listopadu a skladovatelné jsou do prosince. Plody jsou středně velké až větší, tupě kuželovité, zelenožluté s červeným líčkem. Dužina je krémově bílá, nasládlá, mírně aromatická. Použití na přímý konzum, konzervaci. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Konference, Dicolor, Erika, Bohemica, Delta. Středně odolná mrazu, velmi odolná strupovitosti.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).