Hrušeň LUCASOVA - kontejner

Hrušeň Lucasova je zimní odrůda s velkými atraktivními plody, nenáročná na pěstování. Kontejner C6
Kód: 11216,04
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov
Skladem: 5 ks
Kategorie: Zimní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost:   listopad - únor

Sklizeň:   polovina října 

Tvar plodu:   středně velký až velký, baňatý

Barva plodu:   zelenožlutá s méně výrazným načervenalým líčkem

Dužnina:   bílá, sladce navinulé chuti, jemné máslovité konzistence

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   středně bujný, tvoří rozložitou korunu

Opylovači: Konference, Clappova, Boscova Lahvice, Madame Verté. Sama je špatným opylovačem!

Kořenový bal: kontejner

Hrušeň Lucasova je odrůda vyšlechtěna ve Francii jako náhodný semenáč. Plodí na krátkém dřevě jednotlivě i ve shlucích. Plody jsou středně velké až velké, baňatého tvaru. Základní barva plodu je zelenožlutá s méně výrazným načervenalým líčkem. Dužnina je bílé barvy, sladce navinulé chuti, máslovité konzistence. Dozrávají v polovině října a konzumní zralost je od listopadu do února. Odrůda hrušně Lucasova vyžaduje letní prosvětlovací řez a při přeplození je nutná probírka plodů. Odolnost proti strupovitosti je střední. Vhodná pro pěstování v teplejších polohách. Vhodnými opylovači pro Lucasovu jsou odrůdy Konference, Clappova, Boscova Lahvice, Madame Verté. Sama je špatným opylovačem pro jiné hrušně!

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).