Hrušeň ERIKA - kontejner

Hrušeň Erika v kontejneru je česká odrůda hrušní, velkoplodá, vhodná pro konzum, transport i konzervaci. V kontejneru
Kód: 11216,07
Dostupnost: čerstvě nasazeno, k dispozici od 7. srpna 2021
Skladem: 5 ks
Kategorie: Zimní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost:   prosinec - únor

Sklizeň:   říjen

Tvar plodu:   velký kuželovitý

Barva plodu:   zelenožlutá s načervenalým líčkem

Dužnina:   nažloutlá, jemná, sladce navinulá, šťavnatá, aromatická

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   bujný

Opylovači: Konference, Bohemica, Dicolor, Astra

Kořenový bal: kontejner

Hrušeň Erika je novější zimní odrůda, její šlechtění začalo ve VŠÚO Holovousy a dokončeno bylo v Těchobuzicích, odrůda byla registrována v roce 2003. Je to kříženec odrůd Drouardova x Boscova Lahvice. Vyznačuje se bujným růstem. Plody se sklízejí v říjnu, knzumně dozrávají v prosinci a skladovatelné jsou do února. Jsou velké, kuželovizé, zelenožluté s načervenalým líčkem. Dužina je nažloutlá, jemná, sladce navinulá, šťavnatá, aromatická. Vhodnými opylovači jsou například odrůdy Konference, Bohemica, Dicolor, Astra.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).