Hrušeň CLAPPOVA ČERVENÁ

Hrušeň Clappova červená je letní odrůda s atraktivním plodem, červená mutace odrůdy Clappova.
Kód: 215,15
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Letní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   do první poloviny září

Sklizeň:   polovina srpna

Tvar plodu:   středně velký hruškovitý

Barva plodu:   převážně sytě červený

Dužnina:   bílá, nasládlá, jemně zrnitá, šťavnatá

Použití:   přímý konzum

Růst:   je slabý až střední

Opylovači: Boscova Lahvice, Wiliamsova, Konference, Pařížanka, Charneuská, Madame Werté.

Hrušeň Clappova červená je letní odrůda. Jedná se o červenou mutaci odrůdy Clappova. Vyžaduje propustné půdy s dostatkem vláhy. Nastupuje později do plodnosti, která je střední a pravidelná. Sklízí se od poloviny srpna a skladovat ji lze 3 týdny. Plody jsou střední velikosti, hruškového tvaru, převážně sytě červené. Dužina hrušně Clappova červená je bílá, jemně zrnitá, nasládlá, křehká a šťavnatá. Odolnost střední. Vhodná pro pěstování v teplejších polohách. Využívá se především pro přímý konzum. Vhodnými opylovači jsou odrůdy Boscova Lahvice, Wiliamsova, Konference, Pařížanka, Charneuská, Madame Werté.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).