Hrušeň AMFORA - kontejner

Hrušeň Amfora je česká zimní atraktivní velkoplodá odrůda odolná proti houbovým chorobám. V kontejneru
Kód: 11216,06
Dostupnost: pouze osobní odběr v prodejně Tovačov
Skladem: 5 ks
Kategorie: Zimní odrůdy hrušní
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    300 Kč

Konzumní zralost:   listopad - prosinec

Sklizeň:   polovina října 

Tvar plodu:   velký lahvicovitý

Barva plodu:   žlutozelená, později žlutá

Dužnina:  nažloutlá, jemná, sladká, navinulá, šťavnatá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   středně bujný, koruna mírně rozložitá

Opylovači:  Clappova, Wiliamsova, Decora, Charneuská

Kořenový bal: kontejner

Hrušeň Amfora je odrůda vyšlechtěna v ČR v roce 1995 jako kříženec odrůd Konference a Holenická. Roste středně bujně a tvoří mírně rozložitou korunu. Plody jsou velké, lahvicovitého tvaru. Barva plodu je žlutozelená,  později žlutá. Dužnina je nažloutlá, jemná, sladká, navinulá, šťavnatá. Sklizeň nastává v polovině října a konzumní zralost je od listopadu do prosince. Poměrně odolná proti strupovitosti i rzi hrušňové. Vhodná pro pěstování ve středních a teplých polohách. Vhodnými opylovači pro Amforu jsou odrůdy Clappova, Wiliamsova, Decora, Charneuská. Plodnost časná, hojná, pravidelná.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak aby střední výhon převyšoval postranní výhony. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec).