Broskvoň SUNCREST

Broskvoň Suncrest je velmi pozdní žlutomasá odrůda vhodná pro přímý konzum i konzervaci.
Kód: 209,2
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Pozdní odrůdy broskvoní
podnož Rakonievická
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   20 dnů po RH (5. 9.)

Sklizeň:   20 dnů po RH (5. 9.)

Tvar plodu:   středně velký až velký, nesouměrný, kruhovitý

Barva plodu:   základní barva žlutá, převážně překrytá červeným rozmytým líčkem

Dužnina:   žlutá, kolem pecky jemně načervenalá, dobře odlučitelná

Broskvoň Suncrest je odrůda vyšlechtěna v USA z odrůd Alamar a Gold Dust. Růst je slabý až středně bujný, tvoří rozložité koruny. Plody broskvoně Suncrest jsou středně velké až velké, tvarem kulovité se středně silnou slupkou. Odrůda odolná mrazu ve dřevě i v pupenech. Vzhledem k tuhosti plodů vhodná ke konzervaci, kompoty se nerozvařují. Určená pro pěstování ve středních a teplých oblastech.

Výsadba: nejvhodnější termín výsadby broskvoní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: broskvoně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3- 4 výhony, které zakrátíme na 3-5 pupenů seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: základní ochrana proti kadeřavosti broskvoní se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.