Broskvoň REDHAVEN

Broskvoň Redhaven je nenáročná žlutomasá odrůda broskvoní s velmi chutnými plody.
Kód: 209,13
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy broskvoní
podnož Rakonievická
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   polovina srpna 

Sklizeň:   polovina srpna

Tvar plodu:   střední, mírně oválný

Barva plodu:   žlutá s výrazným červeným líčkem

Dužnina:   žlutá, šťavnatá, aromatická, částečně oddělitelná od pecky

Broskvoň Redhaven je kříženec odrůd Halehaven a Kalhaven. Není náročná na stanoviště, ale vyžaduje půdy dobře zásobené živinami a vláhou. Plody jsou nažloutlé a z převážné části pokryté výrazným červeným líčkem. Dužina broskvoně Redhaven je žlutá, okolo pecky načervenalá, dobré chuti, jemně aromatická,  od pecky odlučitelná až u zcela zralých plodů. Dozrává asi v půlce srpna. Podle této odrůdy se určuje zralost ostatních odrůd. Redhaven má vysokou odolnost proti mrazíkům, střední odolnost proti napadení kadeřavostí.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby broskvoní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: Broskvoně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3- 4 výhony, které zakrátíme na 3-5 pupenů seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: Základní ochrana proti kadeřavosti broskvoní se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.