Broskvoň MODŘINKA

Broskvoň Modřinka je česká žlutomasá odrůda broskvoní, vhodná pro přímý konzum i konzervaci.
Kód: 209,12
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Polorané odrůdy broskvoní
podnož Rakonievická
Vaše cena:    190 Kč

Konzumní zralost:    polovina srpna

Sklizeň:  polovina srpna

Tvar plodu:   střední až velký, mírně podlouhlý

Barva plodu:  nažloutlá s červeným líčkem

Dužnina:    pomerančová, bez vláken, oddělitelná od pecky

Broskvoň Modřinka je kříženec odrůd Halehaven a Cresthaven. Jedná se o středně ranou odrůdu se středními až velkými plody mírně podlouhlého tvaru. Barva plodu je nažloutlá s červeným líčkem a jemnou slupkou. Dužina broskvoně Modřinka je pomerančové barvy bez vláken, dobře oddělitelná od pecky. Odolnost proti kadeřavosti i proti mrazíkům je střední. Plodnost je bzká a pravidelná. Je vhodná pro přímý konzum i ke konzervaci. Lze ji pěstovat i v okrajových oblastech na chráněném stanovišti.

Řez: Broskvoně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3 - 4 výhony, které zakrátíme na 3 - 5 pupenů seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby broskvoní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Ochrana: Základní ochrana proti kadeřavosti broskvoní se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.