Broskvoň HARBINGER

Broskvoň Harbinger je kanadská odrůda broskví, nenáročná na polohu i půdu.
Kód: 209,05
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Rané odrůdy broskvoní
podnož Rakonievická
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   konec července

Sklizeň:   konec července

Tvar plodu:   středně velký, oválný

Barva plodu:   nažloutlá, z převážné části překrytá červeným líčkem

Dužnina:   tmavě žlutá, nelze oddělit od pecky

Broskvoň Harbinger je odrůda patřící mezi velmi rané. Je nenáročná na polohu i kvalitu půdy. Vyznačuje se bujným růstem, tvoří středně hustou širokou korunu. Plody jsou středně velké kulovité, nažloutlé, převážně překryté červeným líčkem. Dužina broskvoně Harbinger je tmavě žlutá až naoranžovělá, výborné chuti, nelze oddělit od pecky. Odolnost proti kadeřavosti je střední. Vysoká odolnost nízkým teplotám. Vhodná především pro drobné pěstitele.

Výsadba: nejvhodnější termín výsadby broskvoní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: broskvoně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3- 4 výhony, které zakrátíme na 3-5 pupenů seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: základní ochrana proti kadeřavosti broskvoní se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.