Broskvoň FAIRHAVEN

Broskvoň Fairhaven je pozdní žlutomasá odrůda, vhodná pro přímý konzum i konzervaci.
Kód: 209,11
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Pozdní odrůdy broskvoní
podnož Rakonievická
Vaše cena:    210 Kč

Konzumní zralost:   druhá polovina srpna

Sklizeň:   druhá polovina srpna

Tvar plodu:   střední až velký, široce oválný

Barva plodu:   žlutý s menším červeným líčkem

Dužnina:   žlutá, jemná , oddělitelná od pecky

Broskvoň Fairhaven je méně náročnou odrůdu, středně bujně rostoucí, vytvářející vzpřímenou korunu s dlouhým obrostem. Plody jsou střední až velké, široce oválné, žluté barvy s menším červeným líčkem. Dužina broskvoně Fairhaven je jemná, žlutá, dobře odlučitelná od pecky. Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná. Střední odolnost proti kadeřavosti i proti mrazu ve dřevě i v květu. Vhodná pro přímý konzum i konzervaci.

Výsadba: nejvhodnější termín výsadby broskvoní je jarní období, musíme přitom dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromky můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Řez: broskvoně vyžadují radikální řez odstraněním nadbytečných výhonů a terminálu, ponecháme pouze 3- 4 výhony, které zakrátíme na 3-5 pupenů seřízneme tak, aby zůstal vnější pupen, tím vznikne kotlovitá koruna.

Ochrana: základní ochrana proti kadeřavosti broskvoní se provádí po opadu listí na podzim a další v době kdy práší jehnědy lískových ořechů v době vegetačního klidu, prostředky používáme sirnaté 5% Sulka nebo měďnaté Champion. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu.