Asijská hrušeň SHINSEIKI

Letní odrůda asijské hrušně Shinseiki, určená do středních a a teplých poloh s dostatkem vláhy.
Kód: 214,04
Dostupnost: od října dostupné v e-shopu, již dnes lze objednat
Skladem: 10 a více ks
Kategorie: Asijské hrušně
podnož hrušeň Kavkazská
Vaše cena:    180 Kč

Konzumní zralost:   září 

Sklizeň:  polovina srpna

Tvar plodu:  středně velký, kulovitého tvaru

Barva plodu:   zelenožlutá, později zežloutne

Dužnina:   sladce navinulá, šťavnatá, jemná, křupavá

Použití:   přímý konzum i konzervace

Růst:   středně bujný, koruna rozložitá s pravidelně obrůstajícími větvemi

Letní odrůda asijské hrušně Shinseiki, původem z Japonska. Tato odrůda vznikla křížením odrůd Nijiseiki x Chojuro.. Plodnost je brzká, velká, pravidelná. Plody jsou středně velké, kulovitého tvaru, později zežloutnou. Dužnina je sladce navinulá, šťavnatá, jemná měkká. Sklizeň je v půlce srpna, konzumní zralost září. Pro dosažení větších plodů je nutná probírka. Odolnost proti napadení strupovitostí je vysoká proti nízkým teplotám střední , proto je vhodná do teplých a středních poloh.

Výsadba Asijské hrušně Shinseiki: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných hrušní je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout a to tak že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak, aby střední výhon převyšoval postranní výhony. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit. 

Ochrana: U jádrovin požíváme proti škůdcům postřik proti květopasu jabloňovému a to přípravky Mospilan a Calipso na začátku květu. Začátkem července se provádí ochrana proti obaleči jabloňovému přípravky Reldan, Karate nebo Zeon. Proti mšicím ochrana v případě náletu po celý rok přípravky Mospilan nebo Pirimor dle návodu. Proti chorobám jádrovin používáme před a po odkvětu přípravky na bázi Mancozebu (Delan nebo Dithane) plus systémové přípravky a to Discus, Zato  nebo Flin plus. Tyto přípravky používáme v době vyšší vlhkosti (červen, červenec)Proti rzi hruškové provedeme ochranu při rašení přípravkem Flin plus dle návodu.